Sayfalar

26 Haziran 2016 Pazar

Yüzmeyi Öğrendim de, Gerisi...

Uzun zamandır yazmadım. Gene! Kendime resmen yazmak için bir disiplin şiddeti uygulamam gerek. Dayak mı atsam, çimdirsem mi bilemiyorum şimdi. Halbuki yazacak o kadar çok şey var ki.

Misal yazmadığım o dönemden beri kendimi gerçekleştirmekle meşgulüm. Ya da geliştirmek mi demeliydim, yine bilemiyorum. Neyse yüzme kursuna gittim. Parası neyse bastırıp özel ders aldım. Şimdi eh, çata pat yüzüyorum. Nefes alış verişlerde hala zorlanıyor olsam da o bi ton aidat verdiğim sitenin havuzunu kullanabiliyorum artık. Ama hala herkes bana bakıyor gibi geliyor. Sanki "bak bak, ne kötü yüzüyor."diyorlarmış gibi. Fakat ben yüzerken ya da güneşlenirken öyle kimsenin havuzda ne yetkin yüzdüğüne dikkat edemiyorsam başkaları da edemiyordur yani. Sonuçta kendime yüzmeyi bırakmamak için züğürt tesellisi veriyorum.
Not: Bu arada akşam saatlerinde kapalı havuz gerizekalı genç erkek sürüsü kaynıyormuş. Yaşayarak öğrenmiş bulundum. Bak, en iyisi sabah:)

Sonra pasaport aldım. Maalesef daha yeşil pasaporta 10 yılım olduğundan bordo renklidir kendileri. Akraba ziyaretleriyle karışık kısa bir avrupa turu. Maaile gidip (anne, anneanne, kardeşler) en kısa zamanda erkek kardeşimle onlardan ayrılıp Prag'da fır fır gezmeyi düşünüyoruz. Bakalım nasip. Vize için tüm aile bireylerinin sarsaklığını beklediğimizden daha başvuramadık. Sanırım vize çıkacak. Ama çıkmazsa 10 yıl boyunca gelsin vizesiz ülkeler. Japonya ya kadar yolu var yani. Her neyse, ilk defa başvuracağım için acayip stresliyim. Ya şöyle olursa, ya böyle olursa diye diye kendimi kötülerden kötü bir senaryo seçerken buluyorum. Karamsar bir yapım var benim harbi. O kadar girdiğim depresyona şaşmamak gerek.

Vel hasılı, durumlar böyle. Vize için tavsiye vermek isteyen varsa, ne güzel olur valla!

4 yorum:

 1. uçağa 4 gün kala vize randevusu almış bir insan olarak rahatlıkla panik yapılacak bir durum olmadığını söyleyebilirim. (4günü tavsiye etmiyorum tabi :D )

  tavsiye olarak verebileceklerim;
  ilk hangi ülkeye girecekseniz oranın vizesini alın. yalandan da olsa bir tatil planı göstermeniz gerekiyor. Gidiş dönüş uçak biletini kesin istiyorlar, bunun yanında kalacağınız yerlerin rezervasyonu ya da satın aldıysanız faturası gerekiyor. bu kalacak yer mevzusu genelde son dakikalara kaldığından ve vizeye de önceden başvurulduğundan fake rezervasyon gösterilir. Eğer gerçekten kalacağınız otellerinizi vize başvurusuna kadar ayarlayamazsanız, Booking'de ücretsiz rezervasyon iptali olan oteller/pansiyonlar çok. bu şekilde rezervasyonlar yaparak oteller seçip konsolosluğa kabaca bir tatil planı sunabilirsiniz. "Ay kartımdan para çekilir mi yine de" gibi bir soruya karşılık ben içinde para olmayan sanal kart kullanmanı tavsiye ederim.

  başvuracağınız ülke neresiyse konsolosluğu ya da aracı kurumu arayıp belgeleri birinci ağızdan öğrenin çünkü sırf "canım ya eksik belge getirmişsin" demek için internet sitelerine eksik liste koyuyorlar :D

  ilk bunlar aklıma geldi :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Var ya, onca internetten aradığım birgilerle senin şu verdiğin tavsiyeler gerçekten yarışır. Çok işime yarayacak gerçekten. Çok sağol ya, Eyvallah...

   Sil
  2. Var ya, onca internetten aradığım birgilerle senin şu verdiğin tavsiyeler gerçekten yarışır. Çok işime yarayacak gerçekten. Çok sağol ya, Eyvallah...

   Sil
 2. rica ederim bir sorun olursa yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince:)

  YanıtlaSil

Yorum alın, yorum yapın. Bloglara can verin.