Sayfalar

29 Nisan 2012 Pazar

Kabuğunu Çatlatamayan Civciv Psikolojisi

Nerede yaşarsan yaşa er geç seni de "kabuğunu çatlatamayan civciv psikolojisi" kıskıvrak yakalayacaktır. İster New York, Paris, İstanbul, Londra kadar kozmapolit bir şehirde istersen Kırşehir'in küçücük bir kasabasında hayatını kurmuş ol sorun değil. Sorun olan ne biliyor musunuz? İnsanın zaman zaman yaşadığı çevreden başka yerlerinde olduğu inancını kalben ispat etmek istemesi. Televizyonla, internetle olacak şey değil bu. Bilakis gidecek görecek, yolun sonsuzluğuna kendini bırakacaksın. 

Geçen Hafta 23 Nisan tatilinde terminale gittim Diyarbakır'a yakın ve masrafı ucuz olan şehirleri araştırıp içlerinde Şanlıurfa da karar kıldım. ve ilk otobüse bindim. Tamam buraya kadar her şey normal. Her zamanki yaptığım türden bir yolculuk. Farklı olansa şehri hiç gezmemiş olmam. Urfa terminaline vardığımda orada bir saat oyalanıp Diyarbakır'a geri döndüm. Amaç neydi peki? Amaç yoldu. Amaç sonsuzluk duygusuydu. Amaç uzun süredir Diyarbakır sınırından burnunu dahi uzatamamış biri olarak çekip gidebilme ihtimali olduğunu hissedebilme ihtiyacımdı.

Aslında her şey 23 Nisandan hemen önceki cuma günü başladı. Ana sınıfı malzemelerini götürmek için yanıma seyahatlerde kullandığım sırt çantasını almıştım. Sonra dersler, tören bitti. Biz köyden Diyarbakır'a döndük. Eve gitmedim. Canım çok sıkılıyordu. Sülüklü handa kendime bir şeyler ısmarladım. Çantam masanın kenarındaydı. Tatil zamanı ya gezginlerin de bir kısmı çantasıyla hana gelmişti. İçimde kıpırtılar baş göstermeye başladı. Garsonlar da zaten gezgin muamelesi yapıyordu bana. Sonra handan dışarı çıkıp yürümeye başladım. Yolda karşılaştığım tanıdıkların söylediklerinden, insanların bakışlarından da belliydi ki çoktan üzerime gezgin duruşu gelmişti. Üzerimi kocaman bir hüzün kapladı. Kapana kısılmışlık, kabuğunu kıramamazlık, sıkıştırılmışlık duygusu- artık adına ne derseniz, ondan- geldi bana. Ya hu bu şehre geldiğim 5 Şubat akşamından beri Diyarbakır'dan dışarıya burnumu bile uzatmamıştım. Daha fenası neredeyse tüm arkadaşlarım bir yerlere gezmeye gitmiş, üstüne üstlük bir de sevgilimle görünüşte hafif, içindeyse ağır sürtüşme yaşamıştım. Bende gittim 23 Nisan sabahı terminale, yine "ne ayak bu kız" bakışları eşliğinde Diyarbakır'a komşu illerin tek tek otobüs saatlerini, bilet fiyatlarını sordum. En uygunu Urfa geldi. 9.30 otobüsüne bilet aldım.

Aslında tren severim biliyorsunuz. Ama burada günü birlik şeyler için böyle bir şansım yok. Fakat nasıl sıkıldıysam otobüs koltuğuna bildiğimde öyle huzurla doldum ki böyle bir huzur yok dedim. Ta ki şöför kontağı çevirip yol almaya başlayıncaya kadar. Asıl huzur yolun akıp gitmesiymiş meğer. Hatta otobüs koltuk aralarının dar, muavinin bir tuhaf, çocuk ağlamaların gırla olması, üstüne üstlük yolun son bir saatini, biletimi iki kişiye sattıkları için, muavin koltuğunda geçirmem bile bu huzurun kaybolmasına izin vermedi. Sonra yol bitti. Otobüsten inip terminal civarını dolandım. Diğer otobüsün saati geldi. Bindim ve Diyarbakır'a döndüm.

Gidiş huzursa dönüş rahatlamaydı benim için. Bedenim gevşemiş, gözlerimse yavaş yavaş uykuya selam çakmaya hazırlanıyordu. Mutluydum ya hu. Şanlıurfa'ya hiç bir şey yapmamak için gittiğim için mutluydum. Can sıkıntım geçtiği için, huzursuzluğun yan etkisi olan fazla enerji yerini tatlı bir yorgunluğa bıraktığı için mutluydum.

Bu şekilde de eve vardım. Ev arkadaşlarıma kayıtsız bir şekilde Urfa'ya gidip hiç bir şey yapmadan döndüğümü anlattım. Onları şaşkın surat ifadeleriyle arkamda bırakıp odama gittim

4 yorum:

 1. seni o kadar iyi anlıyorum ki. Senin benim çok kez düşündüğüm bu hissi anlatmış olman değişik geldi. Yolda olmak tam olarak
  açıklayamadığım bir şekilde rahatlık
  veriyor bana. Yolda telaşlanan, stres
  yapan, korkan insanları gördüğümde
  bu halleri bana çok anlamsız geliyor o
  yüzden . Çünkü yolda olmak henüz hiçbir yere ait olmamaktır. Yolda olmak
  bir "gitmektir" bir de" gelmek" oysa
  ne gitmiş olmaktır yolda olmak ne de
  gelmiş olmak. Hesap sorulamayacak
  bir vaziyettir yolda olmak. Neredesin
  diye sorulduğunda " Yoldayım" diye cevap verdiğinizde hissettiğiniz
  duygudur yolda olmak. Tüm
  yükümlülüklerinizi hükümsüz yapan
  bir faaliyettir. Teslim olmak evet. Ne
  yapmalıyım şimdi diye endişe etmenin
  faydasız olduğu bir teslim oluştur. O yüzden bunaldığımda yola çıkarım
  ben. Yürürüm. Önce kendime en
  uzağından bir hedef belirlerim gitmek
  için. Sonra giderim. Tatilde okuduğun
  bir kitap ya da merak edip severek
  araştırdığın bir konu veya ders gibidir benim için yürürken düşündüğüm
  şeyler. Zorunda olmadan yaptığımız
  şeylerden biri. Yolculukta böyledir işte.
  Zorundalıklarının son kullanma tarihi
  geçmemiştir ama hepsinin canı
  cehennemedir öyle değil mi ?

  YanıtlaSil
 2. kısaca fd... Müthişsin kız sen:)

  YanıtlaSil
 3. yolculuklar iyidir..
  hele ki yanında kitabın ve müziğin de varsa..
  bazen gerçekten nereye gittiğinin önemi yoktur. önemli olan yolda olmaktır.. iyi bilirim :)

  YanıtlaSil
 4. teşekkürler yalnız kız değilim ben. Evet.

  YanıtlaSil

Yorum alın, yorum yapın. Bloglara can verin.